سایت شهدای شهرستان رودبار
شهادت سرا
shahadatsara.ir
امروز جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ و ساعت ۰۷:۰۴ دقیقه می باشد.
طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ | ساعت انتشار : ۲۳:۳۰ | کد خبر : 415 | نویسنده : shahadatsara
 • تعداد نظرات : ۵۵ نظر
 • شهید محمد رستم ديدگاني

  ShahidMohamadRostamDidganiشهید محمدرستم ديدگاني

  تاریخ شهادت:    1361/1/12

  توتکابن

  زندگینامه

  نام شهید :      محمدرستم
  نام خانوادگی :      دیدگانی
  تاریخ تولد :      ۱۳۳۵
  محل تولد :      توتکابن رودبار ـ گاوخس
  تاریخ شهادت :      ۱۲/۱/۱۳۶۱
  وضعیت تاهل :      مجرد
  عضویت در :      سپاه
  مزار شهید :      توتکابن رودبار
  :
  پاسدار شهید محمد رستم دیدگانی در تاریخ ۱۲/ ۱/ ۱۳۳۵ در روستای گاو خس از بخش توتکابن رودبار در خانواده ای مسلمان و مومن دیده به جهان گشود . تحصیلات دوران ابتدائی و راهنمائی را در زادگاهش سپری و برای ادامه تحصیل دوره دبیرستان به تهران مهاجرت کرد . و در رشته میکانیک موفق به اخذ دیپلم گردید . همزمان با اتمام تحصیلات مدرسه به موج انقلابیون مسلمان پیوست و تلاش فراوان نمود .SardarShahidDidganiQab
  پس از پیروزی انقلاب اسلامی به زادگاهش مراجعه و با تشکیل انجمن اسلامی و احداث کتابخانه و راه اندازی پایگاه مقاومت بسیج به سازماندهی و جذب و هدایت جوانان منطقه پرداخت و در کارهای عمرانی محل نیز نقش موًثری داشت .
  عشق به حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی او را به سپاه سوق داد و به عضویت سپاه پاسداران رودبار در آمد . با شروع جنگ تحمیلی بنا به تکلیفی که بر خود فرض می دانست بارها به جبهه های نبرد اعزام شد و به مبارزه با دشمن بعثی مردانه نبرد کرد . سرانجام در تاریخ ۱۲/۱/۱۳۶۱ به درجه شهادت نائل آمد .

  http://gakhos.blogfa.com/page/shahid

  http://farzandanezahra.com/%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-133.html
  زنده نگه داشتن نام و یاد شهداء کمتر از شهادت نیست. (مقام معظم رهبری)
      

  شهید محمدرستم دیدگانی

  تاریخ تولد :1/1/1335
   
  تاریخ شهادت : 12/12/1361

   محل تولد :گیلان /رودبار /گاوخس

   طول مدت حیات :26

   محل شهادت :تنگه کورک (سرپل ذهاب)
   
  مزار شهید :گلزارشهدای روستای گاوخس

   

  در تاریخ 1/1/1335 در روستای «گاخس» از بخش توت‌کابن شهرستان رودبار فرزندی دیده به جهان گشود که خانواده به دلیل ارادت به ساحت مقدس رسول مکرم اسلام او را «محمد» نامید.

  دومین فرزند خانواده که در دامان پدری متدین و مادری ولایت‌مدار به رشد و بالندگی می‌رسید، در سن 7 سالگی از داشتن آن‌ها محروم و مدتی نزد بستگان به سر برد و پس از آن به دلیل فقر مالی آن‌ها به یکی از مراکز نگهداری افراد بی‌سرپرست شهرستان رشت سپرده شد.

  وی تا سال ششم ابتدایی را در رشت به پایان رسانید و در این ایام تنها و بی‌کس است و قوم و خویشانش از او سرغی نمی‌گیرند.

  و او با همه کس بیگانه است و او که جز خداوند متعال کسی یار و نگهداری نداشت جهت تأمین مخارج زندگی و مکانی برای خواب به کارگری پرداخت و تا سال اول متوسطه هم زمان با کار و تحصیل از شهر رشت به تهران مهاجرت نمود تا بتواند در محیطی بزرگ‌تر شغل بهتری پیدا نماید که پس از مراجعات مختلف به کارخانجات و شرکت‌ها موفق نگردید به کار مناسب دست پیدا کند و به ناچار به کارگری پرداخت.

  محمد در این ایام به ورزش بوکس می‌پرداخت و از توان بدنی بالایی نیز برخوردار بود.

  وی در سال 1335 در رشته مکانیک موفق به اخذ دیپلم گردید و پس از آن خود را جهت ورود به دانشگاه در رشته انرژی اتمی و مهندسی ارتش آماده نمود که پس از پذیرش و به دلیل جو حاکم بر جامعه و خفقان رژیم پهلوی از تحصیل در آن مکان خودداری نمود و در این سال‌ها با افکار دکتر شریعتی و کتاب‌های استاد شهید مرتضی مطهری آشنا گردید و با علاقه خاصی به مطالعه کتاب‌های دینی و مذهبی از جمله نهج‌البلاغه و صحیفه‌ی سجادیه پرداخت.

  شهید دیدگانی در اواخر سال 1356 همراه و هم گام با امت حزب‌الله وارد صحنه مبارزه با رژیم پهلوی گردید و در تظاهرات و راهپیمائی‌ها حضوری مؤثر و پررنگ داشت.

  در سال‌های حماسه و خون به زادگاهش بازگشت و در انسجام و اتحاد نیروهای مذهبی و مومن به کمک دیگر برادران دینی خود پرداخت و با تشکیل گروه‌های اسلامی مدافعین توحیدی را در محل راه‌اندازی نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به جهت به وجود آمدن تشکل‌ها و احزاب مختلف ضد انقلابی محمد با تشکیل انجمن اسلامی و احداث کتابخانه در مسجد محل در معرفی انقلاب اسلامی به جوانان و نوجوانان نقش مهم و مؤثری را ایفا نمود. در این بین منافقین اسلام در برابر قاطعیت و تلاش‌های وافر او که عرصه را بر آن‌ها تنگ نموده بود به پا خاسته و چند باری قصد حمله و به شهادت رساندن وی را داشتند که با عنایات خاص خداوند این امر به وقوع نپیوست.

  دیدگانی در سال 1358 و با توجه به علاقه‌ای که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشت لباس سبز پاسداری را بر تن نمود و به عنوان عضو شورای فرماندهی سپاه رودبار مشغول به خدمت شد. وی پس از آن به تهران بازگشت و در تاریخ 7/3/1358 به عنوان رابط تبلیغاتی حزب جمهوری اسلامی به فعالیت پرداخت محمد به مدت 3 ماه در افغانستان به سر برد و با اسم مستعار حمدالله و داوود در درگیری با دشمنان اسلام و کمک به مردم مظلوم افغانستان به دفاع از آن‌ها پرداخت.

  وی پس از مراجعت به ایران وارد سپاه پاسداران منطقه 10 تهران شد و با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در اولین روزهای جنگ خود را به سنگر‌های حق علیه باطل رساند و به مقابله با دشمنان کوردل انقلاب پرداخت.

  شهید دیدگانی انسانی متقی و پرهیزگار بود. عشق به ائمه اطهار و پایبندی به مسائل اسلامی آن چنان در وجودش ریشه دوانده بود که جز خدا نمی‌دید و جز خدا نمی‌گفت.

  وی هم چون چراغ پر فروغ در مسیر حق و حقیقت گام برمی‌داشت و فروتنی در چهره‌اش هویدا بود.

  دیده با صفای شهید از زلال معرفت الهی سرشار بود و در گفتارش صداقت موج می‌زد. وی در پیام پربارش که در وصیت نامه‌اش برای همگان به ارمغان گذاشته عنوان می‌کند: مبادا بر کشته‌ای از پویندگان راه خدا حسرت بکشید و در افسوسش دل بسوزانید و بر مشیت حضرت حق خشم بگیرید. که دل دشمنان اسلام را شاد خواهید کرد.

  محمد در نوشته‌های زیبایی که از خود به یادگار گذاشته در طلب شهادت از خالقش چنین بیان کرده است که بارالها خواهان تکه تکه شدن گوشت تنم هستم و می‌خواهم در معراج الهی آن گونه در برابرت حضور یابم که ذرات وجودم سوار بر بادها در گستره‌ زمین منتشر گردد و سرانجام پیکر پاک و مطهرش در تنگه کورک در منطقه عملیاتی سر پل ذهاب، آن گاه که فرماندهی محور را بر عهده داشت در تاریخ 12/12/1361 قبل از اذان ظهر وضوی خون گرفت و با اصابت ترکش خمپاره دشمن نماز سرخش را به مولا امام حسین (ع) اقتدا کرد و در سن 26 سالگی شهد شیرین شهادت را نوشید و هم نشین عرشیان الهی گشت.

  پیکر پاک و مطهرش پس از تشییع باشکوه در گلزار شهدا زادگاهش آرام گرفت.

  روحش شاد و یادش گرامی باد.

  منبع:ماهنامه ستارگان درخشان   –  شماره مجله: 53

  نظرات کاربران در مورد "شهید محمد رستم ديدگاني"
  ۵۵ نظر برای “شهید محمد رستم ديدگاني”
  1. مصيب شفاعي می‌گه:

   عالي بود اميدواريم ادامه دهنده ي راه شهدا باشيم مطالب از نظر ادبي در سطح بالايي بود

  2. پرویز رضانژاد می‌گه:

   زندگی محمد عزیز این عارف دلسوخته عاشق اسلام در زیر ذره بین قلم قابل تجزیه نیست.و کلام نیز ناتوان است از بیان این همه باور و اخلاص.محمد عزیز همواره خودش را در محضر خدا میدید.ما کجا و محمد کجا؟
   متشکرم که ما را به حال و هوای سال های دور بردید.

  3. برادرارجمندوایمانی ام جناب اقای حبیبی مسیول محترم سایت شهادتسرا سلام علیکم . خسته نباشید بااحترام درستون دیدگاه ها انجاکه درج میشود : علیرضادیدگانی میگه. من مطلبی ندارم که بگم. خداوندکمک میفرماید. دوستان وهمرزمان وهمسنگران وعاشقان شهدا میگند. وشهید ادرس میدهد. شادی روح امام خمینی وشهدا صلوات

  4. خاکیان افلاکی وشهیددیدگانی . باتقدیروتشکرفراوان ازبرادرارزشمند وگرانقدرجناب اقای یوسف مونسیان. اگرچه تاکنون توفیق زیارت ایشان رانداشته ام. اماهربارکه پیامی درخصوص شهیددرهرساعاتی ازشبانه روز. خدمتشان ارسال کرده ام ازباب لطف بیدرنگ پاسخ داده اند. ازخداوندرحمان اجروپاداش برایشان طلب مینمایم .

  5. -1زیتون خبر .شهیددیدگانی دیدگانی روشن وضمیری بیدارداشت 2-گزیده ای ازسخنرانی امام جمعه محترم شهرستان رودبار حاج اقاداوودی درباره سردار شهید محمددیدگانی

  6. جنگ شهیدان تورادیده ام روی سفیدان تورادیده ام شهیدان تنگه کورک رادیده ام .جانبازان ورزمندگان تنگه کورک راهم دیده ام .حاج موسی خوشا به حال شما سردار. لطفا درذیل ستون جام جم درج شود

  7. اگه میخواهید دلتان شکسته شود وبا شهدا اسمان .اسما ن پرواز کنید راویان 66 راببینید . دلتان خواست نظر هم بدهید.

  8. حاصل وبگردی های من: :دفاع مقدس وشهیددیدگانی(دیگه میخوام گمنام باشم)

  9. راوی66 می‌گه:

   سلام آیا جز این است که بل احیا, عند ربهم یرزقون پس دلتنگی برای چه ما این عزیزان را در کنار خود داریم امثال من هستند که از دنیا رفته اند امثال من هستند که از خویش و از خدا غافل شده اند .
   بسیار سپاس از حضور ارزشمندتان در راویان فتح باعث افتخار است آشنایی با شما .
   و من الله التوفیق
   راوی66

  10. وبازهم راوی66….. باکلیک روی راوی 66دیدن فرمایید

  11. باکلیک رویhttp://ravi66.blogfa.com/post/109 دیدن بفرمایید

  12. راوی66 می‌گه:

   ماه برکت زِ آسمان می آید
   صوت خوش قرآن و اذان می آید
   تبریک به مؤمنینِ عاشق پیشه
   تبریک،بهار رمضان می آید

  13. ضمن عرض سلام و خدا قوت خدمت همه شما بزرگواران
   اجرتون با خدا
   موفق و مؤید باشید ان شاءالله
   یا زهـــــــــــــــــــــرا سلام الله علیها
   اللهم ارزقنا توفیق شهادة فی سبیلک
   خدایا ما را قدر دان خون شهدا و ادامه دهندۀ راه امام و شهدا قرار بده
   شادی روح مطهراین شهید بزرگوار وهمه شهدای گرانقدر
   از صدر اسلام تا به امروز و پدر و مادر بزرگوارشان صلوات
   اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم واحشرنا معهم واهلک اعدائهم اجمعین
   الهی بحق عمۀ سادات «عجل لولیک الفرج»

  14. به بهانه چاپ مختصری اززندگینامه شههیددیدگانی

  15. لینک پایگاه اختصاصی سردارشهید حاج احمدکاظمی وپایگاه اختصاصی سردارشهید محمد دیدگانی

  16. http://velayateeshgh72.blogfa.com/tag/ شهیددیدگانی لاله ای سرخ. دربین لاله های سرخ وسرافرازشهرکومله.

  17. http://00132.ir/?p=518 شهیددیدگانی اسطوره ی تلاش ومقاومت

  18. http://www.cloob.com/u/aminta_66/77608094 سردار شهید محمدرستم دیدگانی اعلی الله مقامه

  19. گرامی باد یاد و خاطره شهیدان و جان بر کفان هشت سال دفاع مقدس سردار شهید “محمد(رستم)دید گانی ”

  20. http://www.afsaran.ir/link/349999 افسران جنگ نرم- سردارشهید مجمددیدگانی

  21. راوی66 می‌گه:

   سلام هفته ای که گذشت هفته دفاع مقدس بود ،در این هفته دلهایمان را کوچاندیم به سمت دیار شهیدان تا باارمان ها و اهدافشان تجدید میثاق کنیم تا یادمان نرود که چه خون هایی برای حفظ این نظام و سربلندی ان ریخته شده است تا بگوییم ما همه در کنارتان هستیم اسلحه مان قلممان است و با همان ایمان و اعتقاد قلبی در برابر دشمن هرگز سکوت نمی کنیم ما فرزندان این اب و خاک تا ابد یاد شهدا در قلبمان جاوید خواهد ماند


  نظرات

  لظفا کامل کنید. *

 • سرویس فیدبرنر گوگل
 • پلاک8گیلان
 • اوّلین ها

  اولین های شهدای شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • فهرست شهدا

  فهرست الفیایی شهدای گرانقدر شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • 3شهید

  سه شهید در آغوش یک شهید


  shahadatsara.ir

 • اولین شهید

  اولین شهید شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • شهدای زن

  بانوان شهیده شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • شهدای ارتش

  شهدای ارتش شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • شهدای انقلاب

  شهدای تا پیروزی انقلاب اسلامی شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • شهدای بسیج و سپاه

  شهدای بسیج و سپاه شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • شهدای سادات

  شهدای سادات شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • شهدای ترور

  شهدای ترور شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • شهدای دانش آموز و فرهنگی

  شهدای دانش آموز و فرهنگی شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir

 • شهدای بمباران و حمله موشکی

  شهدای بمباران و حمله موشکی شهرستان رودبار


  shahadatsara.ir